پاکوب* / مهدی مشهور


به دوست افغانستانی‌ام مصطفی بدخشی، برای اجرا پس از استقرار دولت طالبان{بی‌خبرم ازت، نمی‌دانم در کابل هستی هنوز، هرات، قندوز یا پنجشیر. اگر زنده ماندی امیدوارم این دستوراجرا در زمان صلح به درد تو و بچه‌های گروهت بخورد}


معمولاً غروب به بعد، اما هر ساعت دیگر از روز هم می‌تواند باشد. مثلاً غروب تابستان، یا پاییز که می‌شود، زمستان، فرقی ندارد هرروز معمولی از سال. هرروزی که دلت خواست. دور یک میدان، اطراف یک خیابان که کتاب‌فروشی دارد، اطراف برچی سیتی سنتر یا دور یک ساختمانِ مدور، فرقی ندارد اصلاً، هر کاری که دلت خواست به یاد اجراهای مشترکی که با هم دیدیم، انجام بده. همین. فقط چند نکته‌ی زیر را در نظر داشته باش. همین. همین.


آ) لباس رنگی نپوش. از ماسک استفاده کن، حالا که کرونا هم هست پس ماسک توجیه درستی دارد. اصولاً لباس بسیار راحت بپوش.


) چرا تحت تأثیر بعضی تصاویر قرار می‌گیری؟ مثلاً تصویر گل دادن مردم به طالبان، آن‌ها که شوخی ندارند.

ب) تلفن همراهت را نبر. اگر بردی در حالت ایرپلن یا خاموش بگذار و حتی ترجیحاً اطلاعاتش را پاک‌کن.


) به شخص مورد اعتمادی، این اجرای غروبِ تابستان، پاییز، زمستان یا بهاره‌ات را خبر بده. ترجیحاً پسورد صفحات اجتماعی‌ات را به او بده.

پ) این اجرا طوری برنامه‌ریزی‌شده است که به‌جز تو برخی دیگر هم در همان حوالی با همین دستور اجرا حضور دارند، سعی کن آن‌ها را سریع‌تر شناسایی کنی.


@پ) لوازم اجرا: یک کوله‌پشتی سبک، فندک، سیگار، یک لباس راحت اضافه. خودت

ت) لوازم منع‌شده‌ی اجرا: کارت شناسایی. تلفن همراهت را نبر. اگر بردی...

&) وقتی دیگران را پیدا کردی، از هم جدا نیفتید،

&) وقتی دیگران را پیدا کردی، از هم جدا نیفتید،

&) وقتی دیگران را پیدا کردی، از هم جدا نیفتید.


ث) سر دیرتر می‌شکند، دستت را فقط روی گیجگاه یا بیضه‌ات بگذار. به بقیه نقاط بدنت کاری نداشته باش.


ج) نترس... از هیچ‌چیز نترس. از گاز اشک‌آور و اسپری فلفل نترس. اگر در آن حوالی با چنین چیزی مواجه شدی مطلقاً به صورتت دست و یا آب نزن. سریع از کسی درخواست کن سیگاری بگیراند و در صورتت فوت کند. یا کنار آتش برو. احساس بدی که داری موقتی است، پس از گذشت لحظاتی بهتر می‌شوی. پنیک نکن.


) اگر بازداشت شدی، آن آشنایت که در بند اشاره شد، متوجه می‌شود و اطلاع‌رسانی می‌کند و اگر لازم شد هر آنچه در صفحاتت هست را پاک می‌کند.


چ) همان اولِ کار، سریع اسم و فامیلت رو نگو، در تجمعات با جمعیت بالا، ممکن است بعد از بازداشت با تعهد آزاد شوی، پس همان اول سریع اسم و فامیلت را نگو. چیزی را امضا نکن.


@) اگر جایی مشاهده کردی اجراگری ، در حال کتک خوردن است و تو تنها نبودی و برایتان مقدور بود (به‌شرط آنکه خودتان هم بتوانید فرار کنید) حتماً به کمکش بروید.


{از اینجا به بعد از شناسه سوم شخص جمع بهره می‌بریم}


8) تأکید: سیگار و فندک فراموش نشود. برخی حوالی ممکن است حجم بالای اشک‌آور راه نفستان را ببندد. با دود راه نفستان را باز کنید.


9) مدام در کوچه‌پس‌کوچه‌ها رفتن روش خوبی نیست، ممکن است جایی گیر بیفتید. مگر آنکه رادرروهای آن کوچه‌ها رو بشناسید.


ل) چرا ارتباطتان را با دکترهایی که می‌شناسید حفظ نمی‌کنید؟ لازم می‌شوند.


ح) کتک خوردن ترس ندارد/ باتوم درد ندارد. « این ضرب‌المثل را به یاد داشته باشید». وقتی بدنتان گرم و سرشار از آدرنالین است، درد زیادی حس نمی‌کنید. کمی که بگذرد البته دردش آشکار می‌شود و دهنتان سرویس است. اما در آن لحظه بدنتان را قفل نکنید.{درد پوتین همان لحظه حس می‌شود. ببخشید. خصوصاً در سروصورت. ببخشید دیگر} درد شوکر بستگی به میزان ولتاژش دارد اما چیزی شبیه به سوزن سوزن شدن طولانی یا برق‌گرفتگی است.


) نقل از دلوز: «فقط حسادتِ عاشق شدن است که برای ما ارزش دارد». پس، از عاشق شدن نترسید از حسادت هم. فقط حسادت است که جان می‌دهد به عشق و به شما.


چ) بیمارستان‌ها در ایام اجرا امن نیست. اگر آن‌قدرها وضعتان وخیم نیست به بیمارستان نروید. آن دکترهای بند ل کمکتان می‌کنند.

*) آزادی شما مهم است،

*) آزادی شما مهم است،

*) آزادی شما مهم است.


خ) بپیچید. به بدنتان پیچ‌وتاب بدهید. وقتی روی زمین افتاده‌اید و در حال کتک خوردن هستید، بپیچید. آن‌ها سعی می‌کنند تخم و بیضه آقایان را هدف قرار دهند. آن‌ها سعی می‌کنند شکم و رحم خانم‌ها را هدف قرار دهند. شاید خونریزی کند. به آن نواحی پیچ‌وتاب دهید تا مانع از این کار شوید. بند ث را دوباره بخوانید.


) قبل از اینکه تعداد نیروهای آن‌ها بیشتر شود، یکدیگر را پیدا کنید. هسته‌ی موازی شکل دهید، جمعیتتان را بیشتر کنید، پا بکوبید و به آن‌ها نزدیک شوید تا عقب بنشینند.( ما با شماییم اما کسی با آن‌ها نیست)

# زیاد دویدن را تمرین کنید.


ز) اگر گرفتار شدید با هر ترفندی که می‌توانید سعی کنید آزاد شوید. آزادی شما مهم است.


) در آن نواحی که شما کمتر از آن‌هایید، ایستادن ممکن است به کتک خوردن، بازداشت‌ و کشته شدنتان منجر شود. درگیر نشوید. بدوید. بدوید. خودتان را به‌جایی برسانید که شما کم نباشید.

س) در کوچه‌ای خلوت، خیلی سریع لباستان را عوض کنید.


#13) تأکید: مقاومت با تعداد کم و دستان خالی بی‌فایده است. فرار کنید اما اگر گیرتان انداختند روی زمین بیفتید تا کمتر آسیب ببینید.


ر) راز تدوامِ اجرا در آزادی شماست. با درایت عمل کنید تا گیرتان نیندازند. شجاعت را با حماقت اشتباه نگیرید.


13) مسیر خانه‌تان را سرراست نروید، سوار اتوبوس شوید، در جمعیت گم شوید بعد به خانه بروید.


توضیحات صحنه:

[ این اجرا فقط جهت ارائه در زمان صلح که عاری از هرگونه خشونت با سلاح گرم و انواع انتحاری است، تنظیم شده است ]

]( دل ما در ایران با شماست اما دل کسی با آن‌ها نیست)]

[پاکوب در کوهنوردی به مسیری گفته می‌شود که در اثر رفت‌وآمدهای کوهنوردان ایجاد شده است و سایر کوهنوردان با دنبال کردن آن، مسیر قله را پیدا می‌کنند]

[*بسیاری از گزاره‌های این دستور اجرا، برگرفته از صفحات توییتری است ]

102 views0 comments

Related Posts

See All

به مقصد نرسید! «2»* / رها دهقانی

1. مکانی را در اینترنت جستجو کنید و فاصله‌ی خودتان را تا آنجا بررسی کنید؛ این‌که با چه وسیله‌‌ای بهتر به آن مقصد می‌رسید؟؛ چقدر زمان طول می‌کشد تا تا